Ātrie kredīti: intervija ar grūtībās nokļuvušu jaunekli

Šogad ātros kredītus lielākā daļa kredītdevēju pārstāja izsniegt cilvēkiem, kuri vēl nav sasnieguši 20 gadu vecumu. Tomēr daudz kredītu “velkas” jaunekļiem līdzi jau vairākus gadus, un jaunības pārmērības bieži jāapmaksā tad, kad uz dzīvi iegūts skarbāks, nopietnāks skats. Šajā sakarā aptaujājām Ivaru (vārds mainīts), kurš vēlējās dalīties savās pārdomās par ātro kredītu un savu vēsturi ar šo kredīta veidu.

Jautātājs: Kad tu paņēmi savu pirmo ātro kredītu? Kādam mērķim?

Ivars: Man bija tikko apritējuši 19 gadi, biju drusku palaidies, iepriekšējā mēnesī par maz strādāju, nesakrāju stundas, tādēļ nepietika naudas ne ēdienam, ne izklaidēm.

J: Izklaidēm? Bet to taču paši ātro kredītu devēji nemitīgi apgalvo – nevajag aizņemties tēriņiem, bez kuriem var iztikt…

I: Tā ir taisnība, es gan tajā mājaslapā par neko līdzīgu neredzēju. Bet – tajā laikā es tikai tā pamazām sāku apzināties naudas vērtību, vārdu sakot – ieberzos, pats vainīgs.

J: Vai parādu jau esi atdevis?

I: Daļēji. Es vienojos par atmaksas termiņu, kad summa bija sasniegusi 400 latus. Dārgākā kļūda manā mūžā.

J: Ko tu ieteiktu citiem, kas domā ņemt ātro kredītu?
I: Labāk paņemiet to kantorī, kur pirmo kredītu neizsniedz bez maksas. Daudz lielāka motivācija atdot laikā. Es vispār biju šokā – kad gribēju pagarināt kredītu, man par to prasīja 45 latus, jo bezmaksas kredīts uzreiz kļuva par parastu kredītu ar parastu maksu.

J: Tas gan rakstīts līguma noteikumos, taču daudz labprātāk klienti to redzētu jau tad, kad aizņemas bez maksas…

I: Es par to pašu. Vislabākais, ka man to parādu iesaldēja, jo savādāk es vēl būtu pametis valsti. Vispār par šādu varbūtību ieminējos, kad izmisis zvanīju uz kredītu iestādi, jo bija sākuši zvanīties visādi nepazīstami numuri.

J: Kā šis ātrais kredīts ir ietekmējis tavu dzīvi?

I: Tā ir bijusi laba mācība, diezgan ilgas mocības, kas turklāt vēl turpinās. Bet varbūt pat ir labi, ka es to kredītu paņēmu, jo tagad es arī uz nopietnākiem kredītiem, līzingiem, u.t.t. skatīšos uzmanīgāk.

J: Un ko tu novēlētu tiem, kas vēlas izmēģināt ātro kredītu?

I: Uzmanieties no bezmaksas kredītiem, es ātro kredītu nemaz nebūtu ņēmis, ja tas nebūtu “par velti”.

Komentāri

Nav komentāri

Pievieno komentāru

Vārds *

E-pasts *