Ātrie kredīti Latvijā

Ātro kredītu nozare nepārtraukti mainās, un nosacījumi šāda aizdevuma iegūšanai ir attīstījušies tik tālu, ka būtībā katrs strādājošs cilvēks var saņemt naudas aizdevumus pirms algas dienas. Protams, dažādi aizdevēji piedāvā atšķirīgus nosacījumus, bet kopumā visi strādā pie tā, lai vēl vairāk atvieglotu šādu aizdevumu iegūšanu. Tomēr ir pierādījies tas, ka šādā gadījumā  arī nozares regulējumam ir jākļūst labākam un stingrākam, lai aizsargātu patērētāju intereses un attīstītu godīgas kreditēšanas principu ievērošanu no kreditoru puses. Ātrie kredīti Latvijā ir ļoti izplatīts aizdevumu veids, tādēļ apskatīsim, kādi ir šīs nozares regulējumi no valsts likumdošanas puses.

Kam ātrie kredīti var tikt piešķirti?

Saņemt ātro kredītu

Saskaņā ar Latvijas likumdošanu ātrie kredīti, tāpat kā cita veida aizdevumi, var tikt piešķirti personām, kas ir sasniegušas 18 gadu vecumu, tātad – ir spējīgas uzņemties atbildību un apzinās kredītsaistību sekas. Attiecībā uz regulējumu par  kredītu piešķiršanu, ministru kabineta noteikumi Nr. 1219 “Noteikumi par patērētāju kreditēšanu” nenosaka citas obligātās prasības, izņemot to, ka kreditors ir atbildīgs par kredītņēmēja finansiālās situācijas izvērtējumu pirms kredīta piešķiršanas – ja kredītņēmējam ir vairāki aizdevumi, kreditoram nevajadzētu tam izsniegt vēl vienu.

Nosacījumus kredītu piešķiršanai ir noteikuši paši aizdevēji un lielākoties tie ietver to, ka kredītņēmējam ir jābūt:

  • Latvijas Republikas pastāvīgajam iedzīvotājam;
  • Ar regulāriem ienākumiem;
  • Aktīvam bankas kontam kādā no Latvijas komercbankām;
  • Mobilajam tālrunim.

Ātro kredītu izsniegšanas ierobežojumi

Naudas burka

Latvijas likumdevēji nepārtraukti strādā pie šīs nozares pilnveidošanas, tādēļ arī no šī gada sākuma tika ieviesti jauni ierobežojumi. Būtiskākie ierobežojumi šajā nozarē ir:

  • Visas ar aizdevumu saistītās izmaksas – procenti, nokavējuma procenti, pagarinājuma maksas – nedrīkst būt lielākas par 100% no paša kredīta summas, tādā veidā patērētāji tiek aizsargāti pret pārmērīgi augstiem soda un nokavējuma procentiem;
  • Nokavējumu procentu likme nedrīkst pārsniegt 36 procentus;
  • Kredītu pieteikuma anketas nedrīkst tikt izskatītas laika posmā no plkst. 23:00 līdz 07:00. Šis noteikums ir ļāvis ierobežot to kredītu, kas tika ņemti piektdienu vakaros izklaižu turpināšanai vai azartspēļu spēlēšanai, skaitu.

Ātros kredītus nevar izsniegt visi

Latvijas likumdošana nosaka ne tikai dažādus ierobežojumus kredītu izsniegšanā, bet arī prasības, kādas ir jāievēro, reklamējot kreditēšanas pakalpojumus, piemēram, ātro kredītu reklāmās ir aizliegts veicināt bezatbildīgu aizņemšanos, norādot, ka aizdevumu var saņemt arī ar negatīvu kredītvēsturi un tamlīdzīgi.

Tāpat būtiska lieta, ko nosaka Latvijas likumdošana ir tas, ka ātro kredītu sniegšanas pakalpojumus var veikt tikai kreditori, kas ir saņēmuši īpašu atļauju no Patērētāju tiesību aizsardzības centra. Aizdevēji, kuriem šādas licences nav, nav tiesīgi sniegt alternatīvos finanšu pakalpojumus Latvijā.

Ātrie kredīti ir kļuvuši par būtisku kreditēšanas nozares sastāvdaļu, tomēr svarīgi ir pārdomāt lēmumu par pieteikšanos šādam aizdevumam un vienmēr izvērtēt savu maksātspēju.

Komentāri

Nav komentāri

Pievieno komentāru

Vārds *

E-pasts *