Ātrie kredīti un 1. kredīts bez maksas

Pirmais kredīts bez maksas12 no 13 lielākajiem ātro kredītu sniedzējiem Latvijā pirmo kredītu dod bez procentiem. Turpretim Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) apkopotie dati par ātrajiem kredītiem liecina, ka 44% šo bezmaksas kredītu ņēmēju neatmaksā ātros kredītus laikā, tādēļ tos pagarina un faktiski par tiem maksā. Turklāt jāņem vērā, ka maksā ne maz – parasti līgumos ietverts, ka, ņemot ātro kredītu bez maksas un to neatdodot laikā, tas tiek uztverts par parastu kredītu, tādējādi jāmaksā ne tikai pagarināšanas maksa, bet arī “parastie procenti”, it kā būtu paņemts parasts, nevis bezmaksas kredīts.

Cik var izmaksāt ātrais kredīts bez maksas?

Piemērs, kas ņemts no īsta kredītdevēja portāla, var tikt izmantots šādiem aprēķiniem: tiek paņemts bezprocentu kredīts 200 latu apmērā. Tas netiek atdots laikā, tādēļ tiek piemērota parastā likme – 20 lati par mēnesi. Tas tiek arī pagarināts par 30 dienām, kas savukārt izmaksā 25 latus. Tātad kopā “bezprocenta kredīts” izmaksā 245 latus divu mēnešu laikā. Iespaidīgi, ņemot vērā, ka kopējā atdodamā summa ir augusi par 22.5 procentiem.

Un tomēr jāmin arī cits aspekts – kaut arī veseli 44% šo ātro kredītu pagarina, pārējie 56% ir pavisam droši izkļuvuši no īstermiņa finanšu grūtībām. Te jau, protams, ir darīšana ar pavisam neizmērāmiem mainīgajiem – vai šo 56% ‘laime’ ir lielāka par 44% ‘nelaimi’? Tomēr zināmā mērā šāda nevienlīdzība ir mūsu sabiedrības pamatā. Tā kā no šāda, varbūt ne īsti cilvēcīga skatleņķa fakts, ka bezmaksas ātrais kredīts bieži kļūst par maksas kredītu, nav ne neizprotams, ne nosodāms.

Cita lieta – vai šiem cilvēkiem, gan 56%, gan 44% šis kredīts patiešām bija vajadzīgs? Un, ņemot vērā to, ka “4Finance” par klientu maksātspējas nepilnīgu vērtēšanu PTAC nesen samaksāja 9000 latu soda naudu – vai tiešām visi šie 100% varēja šo bezmaksas kredītu atļauties? Šķiet, ka uz šādiem jautājumiem – vismaz retrospektīvā, neizvērtējot katra izsniegtā kredīta apstākļus atsevišķi – atbildes īsti nav.

Komentāri

Nav komentāri

Pievieno komentāru

Vārds *

E-pasts *