Atteikuma tiesības un pienākumi

Patērētāju tiesību aizsardzības likums (PTAL) paredz, ka katram patērētājam ir tiesības divu nedēļu laikā pēc līguma stāšanās spēkā atdot kredītu un uzkrātos procentus, tam nenorādot iemeslu. Pēc atteikuma iesniegšanas rakstiski vai pa citu aizdevējam pieejamu saziņas līdzekli, piemēram, e-pastu, kredīts jāatmaksā “nekavējoties, vismaz 30 dienu laikā”.

Izņēmumi

Apskatītais punkts paredz, ka šīs tiesības neattiecas uz līgumiem, kuru summa nepārsniedz vai nedrīkst pārsniegt 142 eiro, kā arī atsevišķiem kreditēšanas līgumiem, kuri noslēgti, piemēram, nekustamā īpašuma iegādei, ir nodrošināti ar nekustamā īpašuma ķīlu, kā arī atsevišķiem nomas vai līzinga līgumiem. Arī bezprocentu kredīts un kredīts bez citiem papildus maksājumiem nekvalificējas šim punktam, tātad šiem veidiem atteikuma tiesību nav.

Atteikuma tiesības un ātrie kredīti

Lai gan atteikuma tiesības attiecas arī uz ātrajiem kredītiem (vismaz tādiem, kuru summa sasniedz 142 eiro), tomēr jāzina daži ierobežojumi. Ja kredītņēmējs kredītam, kura termiņš ir 30 dienas, piesaka atteikumu un atmaksā to 30., 29. vai jebkurā citā dienā, jāmaksā ne tikai aizdevuma summa, bet arī procenti saskaņā ar kredīta līgumu. Tātad jāmaksā arī “pagarināšanas maksa”, taču nevis tā, kas norādīta kredītdevēja mājaslapā, bet tā, kas izriet no gada procentu likmes.

Jāzina, ka kredītdevējs šādā gadījumā nav tiesīgs pieprasīt līgumsodu vai piedzīt zaudējumus no pakalpojumu saņēmēja. Kredītdevējs var pieprasīt tikai neatmaksājamās izmaksas, ko tas veicis publiskai personai, taču ātrajā kredītā šādu izmaksu nav. Principā tas, kādēļ izmantot atteikuma tiesības ātrajam kredītam, nav īsti skaidrs: kredīta pagarināšana pie lielākās daļas kredītdevēju maksā tikpat, cik aizdevuma oriģinālie procenti. Atteikuma tiesības iesakām izmantot, piemēram, ja tiek pamanīts kāds nepatīkams līguma punkts; citā gadījumā kredītu var vienkārši atmaksāt.

Diezgan specifiskā gadījumā atteikuma tiesības var palīdzēt ietaupīt: ja Jums ir kāds īsāks kredīts, bet ir ienākusies nauda, lai varētu to atmaksāt, varat izmantot atteikuma tiesības un samaksāt, piemēram, 15 eiro 30 eiro vietā, ja esat aizņēmies 300 eiro un atmaksājat kredītu 15. dienā.

Komentāri

Nav komentāri

Pievieno komentāru

Vārds *

E-pasts *