Bezmaksas kredīti – vai tiešām bezmaksas?

Bezprocentu kredītsPatērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) publicētais datu apkopojums liecina, ka 44% no ātrajiem kredītiem, kas paņemti bez maksas, tiek pagarināti. Tāpēc arguments par to, ka bezmaksas kredīts veicina bezatbildīgu aizņemšanos, iegūst pavisam pamatotu pierādījumu. Turklāt uzzinām arī to, ka tieši katrs trešais ātrais kredīts tiek kavēts, raisot nopietnas šaubas par tā piemērotību Latvijas tirgum vai vismaz tā piemērotību konkrētajā formā. Sašutumu savukārt izraisa SIA “4Finance”, kas ir vislielākais un tāpēc visreprezentatīvākais ātro kredītu sniedzējs Latvijā, datu neiesniegšana PTAC.

Paredzētās reformas kā reakcija uz publicētajiem datiem

Saprotams, ka ar šiem datiem ir iepazinies arī ekonomikas ministrs, kurš bija liels reformu (t.i., jaunu likumprojektu) proponents ātro kredītu nozarē, aktīvi izsakot savu viedokli par nepieciešamajām izmaiņām pēc šo datu publicēšanas. Izmantojot šos datus, varam salīdzināt populārākās hipotēzes par ātrajiem kredītiem ar pavisam reāliem skaitļiem. Lai arī publiski mēdzam dzirdēt viedokli, ka t.s. “slikto kredītu” īpatsvars ātro kredītu nozarē ir ap 8-15% un ka tas ir līdzīgs tam, kas notiek arī, piemēram, hipotekārajā kredītā, izrādās, ka problēmu kredītu skaits — 11.1% ir ņemts no tiem kredītiem, kas kavēti ilgāk nekā 90 dienas. Redzams arī, ka 33.3% no ātro kredītu ņēmējiem ir problēmas kredītu atdot – kredīta maksājums tiek kavēts. Ņemot vērā, ka ātro kredītu ir ņēmuši aptuveni 375 000 Latvijas iedzīvotāju, jāsaka arī, ka šis pakalpojums rada un turpinās radīt milzīgu sociālo slogu, ko izjutīs visa sabiedrība, pat ja aizņemas tikai retais.

Vecuma grupas

Interesanti dati ir atklājušies arī saistībā ar vecuma grupām – 18-21 gadu veci cilvēki, pretēji gaidītajam, ir otrā atbildīgākā kredītņēmēju grupa, rēķinot pēc atdoto nekavēto kredītu īpatsvara. Stāsts par pusaudzi, kurš bezatbildīgi aizņemas, iespējams, ir pārspīlēts; no otras puses, iespējams arī, ka daļu no šiem aizdevumiem apmaksā šo cilvēku tuvinieki. Nav arī zināmi konkrētāki dati par “slikto” jeb ilgāk par 90 dienām kavēto kredītu īpatsvaru šajā grupā, taču pats skaitlis liecina, ka šīs vecuma grupas izslavētā bezatbildība, iespējams, nav nemaz tik tuva patiesībai.

Komentāri

Nav komentāri

Pievieno komentāru

Vārds *

E-pasts *