Daži vārdi par ātro kredītu šausmu stāstiem

Pēdējā laikā interneta medijus atkal ir pāršalkuši šausmu stāsti par ātro kredītu izmantošanu, nespēju tos atdot, u.t.t. Varētu teikt, ka lielākajai daļai no tiem – uzskatāms piemērs šeit – ir raksturīga viena kopīga īpašība. Proti, tie ir vairākus gadus veci kredīti, kuru parādsaistības karājas pār kāda cilvēka dzīvi. Kāpēc ir tik svarīgi, ka šie kredīti ir vairākus gadus veci? Tāpēc, ka 2013. gadā kredītdevēju asociācija (Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācija – LNKA) ir lielākajiem kredītdevējiem uzlikusi par pienākumu gan regulēt to, kam tiek izsniegti kredīti, gan to, kādi var būt lielākie procenti kredītam, ja to nevar atmaksāt laikā.

Populārākie šausmu stāsti un atbildes tiem:

  • Tika izsniegti vairāki kredīti reizē. Piemēram, kāda lasītāja ziņu portālam raksta: “Kopā man bija kādi 13 sms kredīti [sic]” Tas ir pilnībā iespējams, ja izmanto vienu kredītu otra kredīta dzēšanai, taču, tiklīdz cilvēks tiek ierakstīts parādu reģistrā, nevienu citu jaunu kredītu vairs nevar paņemt. Kredītdevēji nav ieinteresēti izsniegt kredītus cilvēkiem, kuriem var rasties problēmas tos atdot, taču kredītreģistrā šie aizdevumi netiek ierakstīti, tāpēc datu apmaiņa par tekošiem kredītiem iespējama tikai LNKA ietvaros. Vienkāršāk izsakoties, kredītdevēji vismaz līdz 2013. gada pirmajai pusei nemaz nevarēja uzzināt, vai kādam jau ir aktīvi ātrie kredīti.
  • Tika izsniegts kredīts 18 gadu vecumā. Piemēram, vēl cita lasītāja raksta: “Es neuzskatu, ka ir normāli dot 300 Eur lielu kredītu astoņpadsmitgadīgam jaunietim. No kurienes viņam nauda?” Taču Latvijā vairs ir tikai viena firma, kas izsniedz kredītu no 18 gadu vecuma, turklāt tai pieder mazāk nekā 10% tirgus, un tā neizsniedz kredītu bez regulāriem ienākumiem.
  • Kredītdevēji nepiedāvā kompromisus. Ne velti raksta sākumā tika minēta LNKA. Šī kredītdevēju organizācija piedāvā apmaksāt kredītus vienuviet, ja tie ir paņemti pie vairākiem LNKA biedriem. Laba ideja būtu aizņemties tieši no LNKA biedriem, jo gan viņu statūti, gan datu apmaiņa un citi piedāvātie pakalpojumi (jau minētā kredītu apmaksa vienuviet) nodrošina klientiem drošāku un ērtāku ātro kredītu pakalpojumu izmantošanu.
Komentāri

Nav komentāri

Pievieno komentāru

Vārds *

E-pasts *