GPL

Gada procentu likmi (GPL) piemēro kredītiem, lai noteiktu to izdevīgumu. Aprēķinot GPL, rēķina visus ar kredītu saistītos izdevumus gada laikā… un te rodas problēmas to piemērot ātrajiem kredītiem. Piemēram, jaunajā likumprojektā, pēc Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas ziņām, piemērojot ātrajiem kredītiem maksimālo gada procentu likmi, netiek ņemts vērā tas, ka viena aizdevuma ietvaros komisijas maksa tiek paņemta tikai vienreiz. Pēc asociācijas vārdiem, “Ja klients aizņemas uz vienu mēnesi, tad aprēķinos pēc GPL formulas tiek saskaitītas 12 komisijas maksas, kas neatbilst patiesajai cenai.” Kā būtu godīgi aprēķināt ātro kredītu procentu likmi? Par to ir grūti spriest, jo atbilde ir atkarīga no tā, kurā pusē jūs esat nostājies. Un tomēr, dažas lietas ir skaidras. Gada procentu likme, kuru aprēķina pēc sekojošās formulas, nav piemērojama ātrajiem kredītiem:

 GPL aprēķināšana

Kāpēc? Te noderēs piemērs. 50 eiro aizdevumam uz 30 dienām, kopējā summa, kas jāatdod, ir 55 eiro. Procentu likme, vadoties pēc šīs formulas, ir 218% gadā, taču tīri teorētiski, ņemot vērā, ka procenti jāmaksā tikai no pamatsummas, gadā jāsamaksā nedaudz vairāk par 120 procentiem. Vārdu sakot, daudz kas ir atkarīgs no kredīta nosacījumiem, kurus šī formula arī ņem vērā. Turpretim, kad GPL rēķina Ekonomikas Ministrija vai citi, kas vēlas ierobežot ātro kredītu izplatību, tiek ņemtas vērā nevis iespējamās kredīta izmaksas, bet pats sliktākais scenārijs – kad cilvēks aizņemas ātro kredītu pie kredītdevēja, kam nav noteikti parāda griesti, vai arī kad kredītam tiek pierēķinātas jau minētās 12 komisijas maksas, vai tiek ņemts vērā, ka kredīts visu laiku tiek pagarināts, u.t.t. Tas ir, nav īsti godīgi šādi aprēķināt ātro kredītu GPL, jo scenāriji ir visdažādākie, un ne vienmēr tie būs tik slikti. Patiesību sakot, praktiski nav iespējams, ka tie būs tik slikti, jo lielākā daļa kredītdevēju ierobežo parādu griestus uz 100%. Reālā GPL ātrajiem kredītiem ir aptuveni 200-300%, taču gan EM, gan Patērētāju tiesību aizsardzības centrs nereti runā par “5000%” kredītiem un citām absurdām lietām.

Ir svarīgi saprast, ka GPL neņem vērā:

Kredīta lielumu: Neliela EUR 200 vai liela EUR 20 000 kredīta piešķiršanas izmaksas ir ļoti līdzīgas. Mazajiem aizdevējiem joprojām ir tie paši darbinieki, programmas un iekārtas, tomēr lielāka kredīta pamatsumma ļauj aizdevējam atgūt vairāk izmaksu diskrētākā veidā. T.i. GPL liekas zemāka proporcionāli kredīta summai – 10 % no 200 eiro kredīta ir 20 eiro, bet 10% no EUR 20,000 kredīta ir EUR 2000. Kas pelna vairāk? Neatkarīgi no tā, abi aizdevēji joprojām tiek vērtēti pēc tiem pašiem kritērijiem.

Kredīta ilgumu: Lielākiem kredītiem, kas ilgst vairākus gadus, ir iespēja savākt procentus ilgākā laika periodā, kas pazemina to gada procentu likmi. Lai gan patiesībā tie atgūst vairāk, kamēr ātro kredītu aizdevēji atgūst tikai nedaudz.

Ērtības: Ņemot vērā kredīta noteikumu izmaksas, pakalpojumu sniedzēji, kas piedāvā galīgo kredīta apstiprinājumu jau stundu pēc tam, kad tiek iesniegts pieteikums, nolīgst papildu darbiniekus un izmanto resursus izmaksu ziņā efektīvā veidā. Atšķirībā no citām finanšu iestādēm, kas liek klientiem gaidīt līdz pat vairākām nedēļām, kamēr tie izskata pieteikumu, mēs nolīgstam vairāk darbinieku un palielinām savus ieguldījumus efektivitātē, ko pēc tam var pārveidojam klientu ērtībās.

Komentāri

Nav komentāri

Pievieno komentāru

Vārds *

E-pasts *