Ir svarīgi izprast kredīta darījuma noteikumus

Katras parādsaistības – kredīts – tiek noslēgtas ar līgumu, ja vien neaizņematies no draugiem vai augļotājiem (pirmais ir slikta, otrais – ļoti slikta ideja). Šajā līgumā lasāmi noteikumi, kurus ievērosit gan jūs, gan kredītdevējs, kamēr tas būs spēkā. Tos sauc par līguma noteikumiem, un tos jāizlasa pēc iespējas rūpīgāk un čaklāk, it sevišķi t.s. “smalko druku”.

Kā lasīt kredīta noteikumus?

Ātrais kredīts

  1. Izlasiet tos pilnībā, pirms parakstāties, it sevišķi to, kas rakstīts mazā drukā.
  2. Pievērsiet uzmanību ne tikai jūsu saistībām, bet arī kredītdevēja pienākumiem, tas ir, ziniet savas tiesības un to, ko kredītdevējs drīkst un nedrīkst darīt.
  3. Ja kredītam ir kāds nodrošinājums (visbiežāk tā ir nekustamā īpašuma ķīla), tad apskatiet, vai līgumā ir punkti, kas saistās ar, piemēram, gadījumiem, kad nekustamajam īpašumam krītas vērtība.
  4. Apskatiet noteikumus, kas saistās ar kredīta atmaksu. Dažos kredīta līgumos noteikts, ka jums jāsaņem savi ikmēneša ienākumi tieši šīs bankas kontā, lai tā varētu labāk izvērtēt jūsu maksātspēju.
  5. Bieži vien kredīta maksājumi notiek automātiski, piemēram, pāris dienas pēc tam, kad saņemat algu. Jāpārliecinās, ka jūs apmierina maksājuma datums, kā arī noteikumi, kas saistās ar automātisko pārskaitījumu. Šādi parasti notiek ar banku izsniegtajiem kredītiem.

Ja nesaprotat kādu kredīta noteikumu, jautājiet bankas pārstāvjiem. Parasti šie noteikumi ir rakstīti diezgan kricelīgā valodā, turklāt piesātināti ar juridiskiem terminiem. Ja arī bankā nespēj paskaidrot, ko šie noteikumi īsti nozīmē, jautājiet kādam juristam.

Kredīta darījuma noteikumus ir svarīgi izprast, lai apzinātos savas saistības un pienākumus. Īpaši svarīgi iepazīties ar šiem noteikumiem ir gadījumos, kad kredīts ir lielāks, piemēram, hipotekārā kredīta gadījumā. Saistībā ar hipotekāro kredītu, varam vien piebilst, ka to līgumi ir gari un ar dažādām atrunām. Piemēram, bieži bankas izsniegs kredītu uz 30 gadiem, bankai paturot iespēju pēc 25 gadiem pārskatīt kredīta nosacījumus. Tāpat ar mainīgo procentu likmi var nākties rēķināties krietni savilkt jostu, izmainoties ekonomiskajai situācijai (tas gan ir taisnība arī ar fiksētajiem procentiem, kuri tātad galvenokārt nodrošina maksājumu stabilitāti).

Komentāri

Nav komentāri

Pievieno komentāru

Vārds *

E-pasts *