Jaunie soda procenti ātrajiem kredītiem

AizņemšanāsKopš 2014. gada 1. janvāra ātro kredītu soda procenti vairs nevar pārsniegt 10% no pamatsummas. Līdz šim Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas (LNKA) biedri bija noteikuši līgumsoda griestus 100% apmērā, taču pārējie kredītdevēji varēja soda procentos iekasēt pat divas, trīs reizes lielāku summu nekā pamatsumma.

Grozījumi likumā tātad izveido situāciju, ka pagarināšanas izmaksas uz mēnesi pārsniedz maksimālos iespējamos soda procentus. Piemēram, 100 eiro kredīts var kļūt par 110 eiro kredītu, ja to laikā neatmaksā. Tas var kļūt arī par 120 eiro kredītu, ja to pagarina 2 mēnešus pēc kārtas (atkarīgs no kredītdevēja). Īsāk sakot, tīri materiāli neatdot kredītu kļūst izdevīgāk, nekā to pagarināt vairāk kā vienu mēnesi, ja pagarināšanas izmaksas ir 10% no kredīta pamatsummas. Taču monētai ir arī otra puse.

Sargi savu kredītvēsturi

Šādā gadījumā liekas – skola rokā! Taču skaidrs ir tas, ka labāk ir kredītu pagarināt, ja vien tā nav bezizejas situācija. Tas tāpēc, ka pagarināti kredīti, ar noteikumu, ka tos kaut kad arī atmaksājat, nekad slikti neiespaidos jūsu kredītvēsturi. Tādēļ šī ērtība – ka soda procenti ir tikai 10 – jāizmanto ar apdomu, savādāk var gadīties, ka jāgaida ilgi gadi, līdz banka atkal izsniedz kredītu.

Aizņemies ar mēru

Jaunie soda procenti viennozīmīgi ir patērētāju labā – skaidrs, ka tas mazinās iespēju, ka no 150 eiro parāda pēkšņi jāmaksā 800 eiro sods. Taču tas var radīt arī situāciju, kurā mazāk cilvēku ātro kredītu aizņemas atbildīgi, tādēļ vien, ka ir mazāka iespēja iedzīvoties tādos parādos, ka jāpārdod dzīvoklis. Stingri iesakām jums nepieļaut šādu kļūdu, jo jūsu kredītvēsture, ja tā paliek slikta, var krasi negatīvi ietekām maksāt kredītus laikus un atbildīgi rīkoties ar savām finansēm, jo arī sabojāta kredītvēsture var krietni vien pasliktināt dzīves kvalitāti.

Komentāri

Nav komentāri

Pievieno komentāru

Vārds *

E-pasts *