Kad ātrie kredīti kļūst nepieciešami

Jānis, 20 gadus vecs students bija nonācis neapskaužamā situācijā. Nelaimes gadījumā nomira viņa tēvs, atstājot ģimeni bez iztikas līdzekļiem. Jānim, kurš pārtika no valsts stipendijas un gadījuma darbiem, radās daudz papildus izdevumu, saistītu ar braukāšanu uz mājām, kas atradās ārpus Rīgas, bet visa viņa mātes iekrātā nauda tika izlietota bēru izdevumos. Jānis, rēķinādamies ar materiālā stāvokļa izmaiņām, jau pāris dienas pēc bērēm atrada darbu kādā restorānā, taču viņam vairs nebija naudas ne pārtikai, ne higiēnas precēm.

Viņš, zinādams, ka jau pēc mēneša saņems savu pirmo algu, paņēma ātro kredītu 100 eiro apmērā. Ar to, tiesa, ļoti taupīgi apejoties ar līdzekļiem, pietika, lai varētu izdzīvot līdz viņa pirmajai algai. Jānis kredītu, kuru paņēma bez maksas, atdeva uzreiz un vairs ātros kredītus nav izmantojis. Viņš savu stāstu nobeidz ar vārdiem: “Es zinu, ka daudziem [ātrais kredīts] pilnīgi sabojā dzīvi, taču tādā situācijā, kādā biju nonācis es, tas bija tieši tas, kas vajadzīgs.” Uz jautājumu par to, kādēļ neaizņēmās no draugiem vai citiem radiem, viņš atbildēja šādi: “Jau no kāda 15 gadu vecuma cenšos pats sev pilnībā nodrošināt iztiku. No citiem cilvēkiem neaizņemos principa pēc. Līdz šim sanāca pašam iztikt, taču, kā jau saka tajā parunā, ja nav naudas, tad obligāti jānopērk dārgs uzvalks, ko arī izdarīju uz tēva bērēm. Tur arī aizgāja lielākā daļa manu iekrājumu. Un tad, protams, transports. Ceru, ka drīz varēšu pamest darbu restorānā un nodoties studijām.”

Skaidrs, ka Jāņa stāsts nav parasts – cilvēki jau parasti nerunā, ka ātrais kredīts ir noderīgs, taču šeit mēs redzam, ka tas tomēr pilda zināmu sociālo funkciju. Zināms, ka tikai 56% no kredītņēmējiem t.s. bezmaksas kredītus atdod laikā, taču, ja nebūtu ātro kredītu uzņēmumu, piemēram, Jāņa izvēles iespējas būtu tikai mantu ieķīlāšana (ja viņam vispār bija liekas mantas) vai vēršanās pašvaldībā pēc pabalsta, kas diez vai tiktu izsniegts.

Komentāri

Nav komentāri

Pievieno komentāru

Vārds *

E-pasts *