Kādas ir jūsu tiesības, aizņemoties naudu?

Kad aizņematies naudu, lai no kā jūs aizņemtos – no bankas, nebanku kredītdevēja, vai līzinga kompānijas, – ir nepieciešams līgums, kas tiek slēgts rakstveidā vai digitāli, jums saņemot vienu līguma eksemplāru (vai nu papīra formātā, vai pa e-pastu), kurā jābūt skaidri izklāstītiem visiem šī kredīta nosacījumiem. Tas attiecas uz visiem kredītiem – arī tiem, kas izsniegti juridiskām personām.

Savukārt ņemot kredītu personīgam patēriņam, piemēram, paņemot ātro kredītu, aizdevējam jāievēro “Noteikumos par patērētāju kreditēšanas līgumu” noteiktais, kas tiek izklāstīts Patērētāju tiesību aizsardzības likumā. Īsos vilcienos runājot, līgumā jābūt norādītai:

GPL aprēķināšana

  • Gada procentu likmei, kas norāda visas kredīta izmaksas;
  • Aizdevuma procentu likme un tās maiņas periodi, noteikumi, u.t..t;
  • Sākotnējā iemaksa, kā arī citi izdevumi, kas veicami pēc līguma noslēgšanas, tāpat norādot arī datumu, maksājumu kopējo summu, kā arī citas lietas, kas ļautu pārskatāmi iegūt informāciju par kredīta nosacījumiem un gala summām;
  • Informācijai par to, kā iespējams atmaksāt kredītu pirms līgumā noteiktā termiņa.

Jāmin gan, ka kredītdevēji bieži piedāvā ar līguma tekstu iepazīties tieši pirms līguma parakstīšanas – vai nu ar nolūku, vai tāpēc, ka ērtāk. Tomēr nekad nepiekrītiet parakstīt līgumu, ar kura saturu neesat iepazinies. Tas var izrādīties līgums ar velnu, vai vēl sliktāk – līgums, kurā atrodas negodīgi kredīta nosacījumi, kurus, neiepazīstoties ar līguma saturu, jūs varat apstiprināt kā attiecošos uz sevi. Ja jums šķiet, ka kredīta līgumā ir kas nesaprotams, vai nu vaicājiet kredītdevējam, vai paņemat līgumu uz mājām, kur varat ar to iepazīties savas mājas klusumā un siltumā. Ja tas jūs apmierinās, varēsit šo līgumu atnest vēlāk, jau parakstītu.

Runājot par jūsu pienākumiem, jāpiemin svarīgs apstāklis – minētajos likumos ir noteikts, ka kredītņēmējam jānorāda patiesīga informācija par saviem ienākumiem. Ja tiek uzzināts, ka kredītņēmējs apzināti sniedzis nepatiesas ziņas par saviem ienākumiem (t.i., melojis), kredītdevējs var vērsties tiesā. Tāpēc arī kredītņēmējiem ir pāris svarīgi pienākumi, kurus neizpildot var zaudēt garantijas, kuras jums sniedz likums.

Komentāri

Nav komentāri

Pievieno komentāru

Vārds *

E-pasts *