Kas ir atvaļinājuma nauda?

Atvaļinājuma nauda ir alga, ko saņemat par laiku, kurā esat atvaļinājumā. Atvaļinājums katru gadu ir vismaz 4 nedēļas, neskaitot svētku dienas. Bieži to sadala divās nedēļās. Atvaļinājuma alga nav bonuss, prēmija vai kas cits – tā ir tāda pati alga, kādu saņemat katru nedēļu, tikai to izmaksā, kamēr neatrodaties darbā. Darbinieks pats var izvēlēties, kad saņemt atvaļinājuma naudu – pirms vai pēc atvaļinājuma, lai gan saņemot to pēc atvaļinājuma jūs būsit drošākā finansiālajā situācijā.

Biežāk uzdotie jautājumi par atvaļinājuma naudu

  • Vai, aizejot no darba, man ir tiesības uz atvaļinājuma naudu par atvaļinājumu, kuru vēl neesmu izmantojis? Jā – par katru nostrādāto kalendāro mēnesi tiek aprēķināta alga par apmēram 1,82 darbadienām. Par tās atmaksu jums jāvienojas ar darbadevēju. Piemēram, ja esat nostrādājis 3 mēnešus bez atvaļinājuma (t.i., pēc gada, par kuru jau esat izņēmis atvaļinājuma naudu), tad jums pienākas atvaļinājuma nauda par 3 mēnešiem jeb aptuveni 5,5 dienām.
  • Vai atvaļinājumā ieskaita svētku dienas? Nē – atvaļinājumā svētku dienas netiek ieskaitītas. Katra svētku diena atvaļinājumu pagarina par vienu dienu – piemēram, ja aizejat atvaļinājumā 30. aprīlī, darbā būs jāierodas tikai 15. maijā, jo pa vidu ir svētku dienas – 1. un 4. maijs.
  • Vai, saslimstot atvaļinājuma laikā, atvaļinājums tiks pagarināts? Šādā gadījumā jums jāuzrāda slimības lapa un jāvienojas par atvaļinājuma laikā noslimoto dienu pārcelšanu vai atvaļinājuma pagarināšanu. Jums noteikti jāsazinās ar darbadevēju par to, vai nokavēsit kādas darba dienas, pretējā gadījumā darba kavēšanu var uzskatīt par neattaisnotu. Ir iespējams vai nu atvaļinājumu pagarināt, vai pārcelt noslimotās dienas uz nākamo atvaļinājumu.
  • Cik liela būs mana atvaļinājuma nauda?
    Atvaļinājuma nauda tiek maksāta par vidējo iepriekšējo 6 mēnešu izpeļņu. Izpeļņu aprēķina no saņemtās darba algas, prēmijām, darba līgumā noteiktajām piemaksām – vārdu sakot, lielākās daļas no tā, ko esat saņēmis par savu darbu.

Kad labāk saņemt atvaļinājuma naudu?

Swedbank veikts pētījums rāda, ka vairāk nekā puse Latvijā strādājošo saņem atvaļinājuma naudu pirms došanās atvaļinājumā, un tikai aptuveni trešā daļa izvēlas naudu saņemt pēc atvaļinājuma. Pirmajā gadījumā var gadīties grūtības nosegt maksājumus, jo rodas ilūzija, ka naudas ir vairāk – tās nav, jūs tikai esat saņēmis to mēnesi (vai divas nedēļas) uz priekšu. Atvaļinājuma nauda nav jauna alga, tā vienkārši sedz to laiku, kurā jūs atrodaties atvaļinājumā. Šī iemesla dēļ ir ieteicams to saņemt pēc atvaļinājuma – bet, ja tas nav iespējams, būtu labāk vismaz nosegt ikmēneša obligātos maksājumus, kā arī sadalīt to tā, lai tās pietiek ne tikai atpūtai, bet arī ikdienas tēriņiem atvaļinājuma laikā.

Komentāri

Nav komentāri

Pievieno komentāru

Vārds *

E-pasts *