Kas ir klienta maksātspēja?

Klienta maksātspēja ir kredīta ņēmēja rocība, atmaksājot aizdevumus. Citiem vārdiem sakot, maksātspēja ir tas, cik lielas kredītsaistības klients ir spējīgs uzņemties. Parasti maksātspēju jaunam kredītam aprēķina 30-40% apmērā no ikmēneša ienākumiem pēc citu kredītu atmaksas. Likums nosaka, ka klienta maksātspēja ir jāpārbauda, pirms izsniegt viņam/-ai kredītu. Ja kredīta summa ir lielāka par 430 eiro, vai arī ja kredītam ir termiņš līdz 1 gadam ar ikmēneša maksājumu līdz 71 eiro, kredītdevējam jāprasa izziņa par kredītdevēja ienākumiem (VSAA izziņa, bankas konta izdruka). Šajā rakstā apskatīsim svarīgākos jautājumus par klientu maksātspēju.

Par ātro kredītu

Kāpēc maksātspēja ir svarīgs rādītājs?

Maksātspēja ir svarīgākais rādītājs, ko kredītdevējam ņemt vērā, pirms izsniegt kredītu. Kāpēc? Jo maksātspēja parāda, vai kredītdevējs ir spējīgs kredītu atdot. Tas ir galvenais veids, kā kredītdevējs var vērtēt aizdevuma risku. Citi rādītāji ir, piemēram, kredītvēsture, nodrošinājuma esamība, iepriekšējās saistības ar aizdevēju, taču primārais vienmēr ir maksātspēja, un adekvāti to izvērtēt ir kredītdevēja pienākums. Tā ir tik svarīga, ka, piemēram, dažos kredītu līgumos  ir noteikts, ka klientam jāziņo par izmaiņām savā maksātspējā, lai banka var palielināt, varbūt arī pazemināt kredīta likmi. No otras puses, klienta pienākums ir sniegt kredītdevējam patiesus datus par saviem ienākumiem, lai būtu iespējams labāk novērtēt kredītdevēja maksātspēju, un nepatiesu datu norādīšana ir sodāma.

Kā notiek maksātspējas vērtēšana?

Maksātspēja tiek vērtēta, ņemot vērā klienta sniegtos datus. Kredītiem, kā minēts, līdz 430 eiro, kā arī kredītiem ar ikmēneša maksājumu līdz 71 eiro maksātspēju vērtē pēc klienta sniegtajiem datiem par ikmēneša ienākumiem, taču lielākiem kredītiem maksātspēja jāvērtē neatkarīgi, lai gan daži kredītdevēji vēl joprojām kā pierādījumu par ienākumiem pieņem potenciāli izmaināmus attēlus, kuros parādīta internetbankas izdruka.

Tāpat jārēķinās, ka klienta maksātspēja nav visi viņa ikmēneša ienākumi vai pat brīvie līdzekļi. Piemēram, ja aizņematies 300 eiro uz mēnesi, un jūsu ikmēneša ienākumi ir 500 eiro pēc citu kredītu atmaksas, tad, iespējams, kredītu neizsniegs, jo kredīta summa ir neproporcionāli liela attiecībā pret jūsu ikmēneša ienākumiem. Dažkārt par klienta maksātspējas garantu kalpo nevis ikmēneša ienākumi, bet nodrošinājums – lai gan kredītdevējam ir jāpārliecinās par klienta ienākumiem, ja klients aizņemas arī ar ķīlu, pastāv, piemēram, kredītkartes, kas ir nodrošinātas ar depozītu, un tām maksātspējas vērtēšana nav aktuāla.

Kā uzlabot savu maksātspēju?

Protams, visvienkāršāk ir pateikt – sāciet pelnīt vairāk, taču pastāv vairāki veidi, kā iespējams uzlabot savu maksātspēju, lai iegūtu kredītu ar labākiem procentiem. Ir iespējams atteikties no kādiem pakalpojumiem, nomainīt telefona operatoru, utt. – tas ir, ja nevar nopelnīt vairāk, var taupīt, lai būtu vairāk brīvo līdzekļu ik mēnesi. Otrs veids, kā uzlabot maksātspēju, ir pārtraukt vai restrukturizēt esošās saistības, piemēram, pagarinot līzinga maksājuma termiņu, utt.

Komentāri

Nav komentāri

Pievieno komentāru

Vārds *

E-pasts *