Kas ir kredītu apvienošana?

Kredītu apvienošana ir vairāku kredītu pārvēršana vienā. Piemēram, ja ir vairāki ātrie kredīti (sms kredīts, kredītkartes, patēriņa kredīts), kuriem ir augsti soda procenti un kurus nevarat nomaksāt, ir iespējams tos atmaksāt, paņemot jaunu aizdevumu. To ir vērts darīt, ja rezultātā varēsit izkļūt no kredītsaistībām, apmaksājot aizdevumus ar vienu lielāku, kuru spēsit apmaksāt, jo tam ir izlīdzināts ikmēneša maksājums vai mazāki procenti, vai abi kopā.

Kredītu apvienošanu piedāvā gan bankas, gan nebanku kredītdevēji. Bankas parasti piedāvā pārstrukturēt tikai bankās ņemtos aizdevumus, kurpretim nebanku kredītdevēji (tajā skaitā krājaizdevu sabiedrības) ļaus jums restrukturēt arī citur ņemtus kredītus. Kredītu apvienošana ir gandrīz tas pats, kas restrukturizācija un pārkreditēšana, bet atšķiras no refinansēšanas ar to, ka refinansēšana ir kredītsaistību pārnešana uz citu banku, parasti ar mērķi saņemt zemākus procentus.

Kredītu apvienošanas piemēri

Cilvēki savus kredītus apvieno dažādi. Izspēlēsim piemēru, kā cilvēki var apvienot vairākus kredītus vienā, no tā paliekot ieguvēji. Zināms, ka bieži vien iespējams iekulties parādos, kuros, tā vietā, lai atmaksātu summu no parāda, jūs maksājat tikai procentus (kredītkaršu gadījumā) vai pagarināšanas maksu (ātro kredītu gadījumā). Tā ir ļoti nepatīkama situācija, it sevišķi, ja tik tikko var savilkt galus kopā, jo tādā gadījumā par kredītu pilnīgu atmaksu var pat nesapņot.

Piemērs: Jānis aizņēmies kopā 2000 eiro ar gada procentu likmi 24%. Katru mēnesi viņš maksā 39.17 eiro procentos, bet no pamatsummas nekā nav atmaksājis jau pāris gadu. Lai tiktu ārā no parādsaistībām, viņš aizņemas jaunu aizdevumu uz 4 gadiem, ar pamatsummu 2000 eiro, kurus atdod iepriekšējiem kredītdevējiem. Jaunajam kredītam ir izdevīgāka GPL – 14.7%. Ikmēneša maksājums ir nedaudz lielāks – 55.65 eiro – taču Jānis var sākt atmaksāt pašu kredītu, nevis visu laiku maksāt procentus, kas neko nedzēš no pamatsummas. Ja gadās tikt pie lielākiem ienākumiem, kredītu vienmēr var atmaksāt ātrāk.

Tātad skaidrs, ka kredītu apvienošana var būt izdevīga ne tikai gadījumos, kad ir vairāki kredīti ar neizdevīgiem procentiem, bet arī gadīumos, kad gluži vienkārši nav iespējams atbrīvoties no kāda aizdevuma. Apvienojot kredītus, iespējams izvēlēties garāku apmaksas termiņu, izvairoties no pārliekas finansiālas slodzes, tāpēc, pat ja ilgākā laika posmā jums nākas samaksāt vairāk, dažkārt tas vien, ka varat katru mēnesi atlicināt vairāk naudas kam citam (piemēram, rēķinu apmaksai), padara dzīvi daudz kvalitatīvāku.

Tiesa, kredītu apvienošana nav paredzēta ikvienam. Dažkārt no kredītsaistībām nav iespējams izkulties, pat apvienojot kredītus – piemēram, gadījumā, kad tiek maksāts hipotekārais kredīts, līdz 2015. gadam paņemtajiem kredītiem, un to nav iespējams izdarīt ilgtermiņā, labāka situācija būs atteikties no kredīta vai meklēt citus risinājumus (piemēram, izīrēt dzīvokli, pārvācoties pašiem). Tādējādi skaidrs, ka pastāv situācijas, kurās kredītu apvienošana nav labākais lēmums. Tāpat pastāv risks, ka ar saldiem piedāvājumiem jūs pievilinās kāds kredītdevējs, kuram nav tie izdevīgākie nosacījumi. Pārkreditēšanās ne tikai ne vienmēr nav nepieciešama, bet arī var ievilkt vēl nepatīkamākā situācijā, ja tā nav līdz galam apdomāta.

Starp citu, jāpiemin, ka kredītu apvienošanu iespējams izdarīt arī ar ātro kredītu palīdzību, ja jums ir parādi pie vairākiem ātro kredītu devējiem. Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija jau ir palīdzējusi vairākiem simtiem cilvēku nokārtot savas parādsaistības, noformējot vienoto maksājumu, ar kuru cilvēki savus parādus var atmaksāt pakāpeniski, mēnesī maksājot summu, kas tiek sadalīta ātro kredītu devējiem, kuriem kredītņēmējs bijis parādā.

Komentāri

Nav komentāri

Pievieno komentāru

Vārds *

E-pasts *