Kas ir SMS kredīts

SMS kredīts, kas Latvijā parādījās 2007. gadā, ir īstermiņa aizdevuma veids, kuru pirmsākumos (Somijā) varēja paņemt, aizsūtot SMS ar vajadzīgo summu. Pašlaik gan to vairāk piesaka ar interneta starpniecību – kaut gan svarīgi, ka daudzi kredītdevēji vēl joprojām ļauj pasūtīt kredītu ar SMS starpniecību, kad jau esat reģistrējies kredītdevēja mājaslapā – tādēļ jēdzienu “SMS kredīts” pārsvarā aizstāj ar “ātrais kredīts”.

SMS kredīts

SMS kredīts laikmetu griežos

SMS kredīta firmas zīmi principā ir pārņēmis uzņēmums SMSCredit.lv, kas pats vairs piedāvā aizņemties tikai ar interneta starpniecību. Šī principa pirmsākumi meklējami Ziemeļeiropā, firmā Ferratum, kuras dibinātājs Jorma Jokela SMS kredīta ideju 2005. gadā atveda no ASV, kur šāda veida aizdevumi pazīstami kā payday loans. Neilgi pēc tam šādas firmas parādījās Igaunijā, 2007. gadā – arī Latvijā. Pirmsākumos tas bija iecerēts kā viegli saņemams kredīts – tas ir, jūs varējāt saņemt aizdevumu, vien nosūtot kredītdevējam SMS ar vajadzīgo summu un termiņu.

Tagad tas, kaut gan princips ir palicis tas pats vecais, tiek izsniegts ar interneta starpniecību. Interesanti, ka pašā pirmavotā, ASV, šādi kredīti pirmoreiz uzplauka Reigana administrācijas ziedu laikos un vēl joprojām nav pazuduši, taču uz īsziņām vai interneta bāzēta kredīta vietā vēl joprojām pastāv “kantori”, kuros aizņemties var gandrīz katrs gribētājs. ASV likumdošanā jau veikti soļi, lai liegtu trūcīgākajiem pilsoņiem, piemēram, armijnieku ģimenēm aizņemties no šādiem kredītdevējiem.

Tur SMS kredīta ekvivalents tika izsniegts šādi – cilvēks ar parakstītu čeku par summu un procentiem aiziet pie kredītdevēja, kurš tam izsniedz mazāku summu. Kredītņēmējs noteiktajā termiņā atdod kredītdevējam norunāto naudas summu un pretī saņem čeku, vai arī kredītdevējs mēģina šo čeku iekasēt. Problēmas, protams, rodas tad, ja kontā nepietiek līdzekļu – kredītņēmējs ne tikai sāk maksāt soda procentus, bet arī tiek burtiski izsvēpēts no bankas, kura pieprasa papildus maksu par nepieņemtu čeku (bounced cheque).

SMS kredīta vēsture, protams, ir sarežģītāka par šo vienkāršo atreferējumu, taču atzīsit, ka, pat ja par SMS kredītu neesat augstās domās, tas ir ar savdabīgu vēsturi un arī ar savdabīgu nākotni – lai gan Latvijā tūlīt, tūlīt taisās pieņemt jaunus likumus par šī kredīta ierobežošanu, mūsu kredītdevēji tikmēr jau skatās uz un pieskaras ārvalstu tirgiem.

Komentāri

Nav komentāri

Pievieno komentāru

Vārds *

E-pasts *