Kredīta brīvdienas

Lai gan bieži dzirdēts, ka, piemēram, kādai amatpersonai tiek ārpuskārtā piešķirtas “kredīta brīvdienas”, nav nemaz tik viegli saprast – kas tad tās kredītu brīvdienas īsti ir? Kredīta brīvdienas piešķir aizdevējs (parasti banka), un tās nozīmē, ka uz periodu tiek samazināta pamatsummas atmaksa, kredītņēmējam maksājot tikai procentus vai vismaz samazinātu pamatsummas maksājumu. Tādējādi mēnesī ir jāmaksā mazāk, un kredītņēmējs var spiedīgā situācijā rēķināties ar to, ka varēs paņemt kredītbrīvdienas.

Kādas kredītu brīvdienas piedāvā Latvijā?

Daļējas – daļējas kredītbrīvdienas, kurās kredītņēmējs maksā procentus un vēl daļu pamatsummas. Piemēram, ja Jānim jāmaksā 200 eiro mēnesī par hipotekāro kredītu, bet viņš ir iekļuvis nelielā finansiālā ķezā, viņš var paprasīt samazināt ikmēneša maksājumu uz, piemēram, 100 eiro. Banka Jānim piešķir kredītbrīvdienas, kuru laikā viņš maksā procentus (piemēram, 20 eiro mēnesī) un mazāku daļu no pamatsummas (80 eiro).

Pilnas – pilnas kredītbrīvdienas, kurās kredītņēmējs maksā tikai procentus. Skatoties mūsu piemērā, Jānis, paņemot pilnas kredītbrīvdienas, ikmēneša maksājuma vietā maksā 20 eiro jeb procentus. Pilnas kredītbrīvdienas nenozimē, ka to laikā jūs varat nemaksāt vispār. Ja nevēlaties maksāt arī kredītprocentus, tad jums vajadzīgs atliktais maksājums, kas parasti pieejams termiņā līdz 3 mēnēšiem.

Kādiem kredīta veidiem ir kredītbrīvdienas?

Parasti kredītbrīvdienas izsniedz hipotekārā kredīta ņēmējiem, taču arī patēriņa kredīta klienti varēs saēmt kredītbrīvdienas. Lai gan arī ātro kredītu devēju aizdevuma pagarināšana varētu tikt uzskatīta par kredīta brīvdienām, viņi to sauc savādāk, un arī summas parasti ir atšķirīgas, turklāt kredītbrīvdienas piešķir periodos no 7 līdz 30 dienām, lai gan citos kredīta gadījumos kredītbrīvdienas piešķir uz laiku sākot no 3 mēnešiem.

Kādas ir alternatīvas kredīta brīvdienām?

Citu kredītu gadījumā bankas piedāvā savādākus risinājumus, piemēram, piedāvājot t.s. “atlikto maksājumu”, kad klientam nav jāmaksā ne pamatsumma, ne procentu maksājumi. Tāpat tiek piedāvāta arī atmaksas grafika vai termiņa pagarināšana – šeit tad mēs arī ieliktu ātro kredītu, – kas ļauj samazināt ikmēneša maksājumus. Tāpat dažos gadījumos iespējams kredītus “konsolidēt”, t.i., apvienot īstermiņa kredītus vienā, kuram ir garāks temriņš. Retos gadījumos izdevīga būs arī aizdevuma valūtas maiņa.

Kredītbrīvdienas

Kredītbrīvdienas ir labs veids, kā “izlīst caur adatas aci” spiedīgās situācijās. Piemēram, zaudot darbu, laikā, kad nevarat atrast jaunu, varat paņemt kredītbrīvdienas. Tāpat kredītbrīvdienas noderēs, kad radušies citi neparedzēti izdevumi, piemēram, slimnīcas izmaksas, jauna auto iegāde, u.t.t. Kredītbrīvdienas noteikti nevajag ņemt, kad vēlaties “padzīvot pāri saviem līdzekļiem”, piemēram, aizbraucot ceļojumā vai darot ko līdzīgu. Esiet gudri – kredītbrīvdienu paņemšana var būt galvenais solis, kas jums jāsper, lai atbildīgi risinātu saistības ar savu kredītdevēju.

Komentāri

Nav komentāri

Pievieno komentāru

Vārds *

E-pasts *