Kredītu refinansēšana

Lai gan vārdus ‘restrukturizācija’ un ‘refinansēšana’ cilvēki mēdz lietot tā, it kā tie nozīmētu vienu un to pašu, tā nemaz nav. Kopīgā īpašība ir tāda, ka cilvēki izvēlās kā vienu, tā otru, kad viņiem rodas problēmas atmaksāt kredītu, vai neapmierina kredīta nosacījumi. Šajā rakstā apskatīsim gan atšķirību starp restrukturizāciju un refinansēšanu, gan to, kādos gadījumos var izšķirties par refinansēšanas pakalpojumu.

Ātrais kredīts

Refinansēšana un restrukturizācija

Restrukturizācijas galvenā īpašība ir tāda, ka to veic ar esošu kredītu, kuram tikai izmaina noteikumus, piemēram, pagarinot gala termiņu. Refinansēšana savukārt nozīmē, ka jūs sākat ņemt kredītu citā firmā, nododot tai esošās parādsaistības. Restrukturizācija tātad parasti tiek lietota tad, kad klients nevar segt ikmēneša maksājumus, bet pārfinansēšana (gadījumā, ja netiek apvienoti vairāki kredīti) – kad klients vēlas saņemt izdevīgākus kredīta nosacījumus. Lai veiktu restrukturizāciju, parasti klientam jāpierāda, ka viņam ir grūtības kredītu atmaksāt, jo bankas nevēlas zaudēt naudu, restrukturējot maksātspējīga klienta parādsaistības.

Refinansēšanu veic gan gadījumos, kad vēlas izdevīgāku kredītu, gan tad, kad vēlas jau esošos kredītus apvienot vienā lielākā. Tā, piemēram, Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācija piedāvā izveidot ātro kredītu parādiem vienotu maksājumu, t.i., faktiski apvienot vairākus kredītus vienā. Tāpat arī bankas kredītņēmējiem ar problēmām kredītus atdot ļauj savas īstermiņa parādsaistības apvienot vienā ar ilgāku kredīta termiņu un mazāku ikmēneša maksājumu. Ir arī vairāki uzņēmumi, kas specializējas kredītu refinansēšanā, taču nu arī Latvijā paliek izplatīta prakse, ka šādi uzņēmumi paņem, piemēram, 1500 latus vērtam kredītam nekustamā īpašuma ķīlu, praktiski aplaupot cilvēkus.

Tātad, kodolīgi izsakoties, refinansēšana ir parādsaistību nodošana citiem. Turpretim restrukturizācijas gadījumā jūs izmaināt nosacījumus esošajām kredītsaistībām. Nosacījumu izmaiņas, starp citu, var sevī ietvert arī dažādu komisiju atlaišanu un citas lietas. Tas, kādus nosacījumus piedāvās šiem pakalpojumiem, atkarīgs no bankas.

Alternatīvas refinansēšanai

Ja refinansēšanu vēlaties veikt vajadzības spiesti, nevis lai sasniegtu savus finansiālos mērķus, ir vērts izvērtēt pieejamās alternatīvas refinansēšanai. Lai nebūtu jāveic refinansēšana vai restrukturizācija, varat, piemēram:

  • Vienoties par kredītbrīvdienām – bankas parasti piedāvā kredītbrīvdienas, kuru laikā jums jāveic tikai procentu maksājumi, uz laiku atbrīvojot jūs no pamatsummas segšanas;
  • Vienoties par atlikto maksājumu – nopietnās finansiālajās problēmās (darba zaudēšana, neparedzēti, neatliekami izdevumi) varat izvēlēties atlikto maksājumu – periodu, kura laikā jums bankai nav jāmaksā ne procenti, ne pamatsumma. Saprotamu iemeslu dēļ, atliktais maksājums būs iespējams uz īsāku laiku nekā kredītbrīvdienas.

Veikt taupības u.c. pasākumus – ne vienmēr materiālās situācijas saasinājumu var vai vajag atrisināt, dodoties uz banku. Iespējams, ka varat no situācijas izkļūt, rūpīgāk plānojot ģimenes budžetu, kaut ko pārdodot vai piesakoties kādam valsts pabalstam.

Komentāri

Nav komentāri

Pievieno komentāru

Vārds *

E-pasts *