Kredītvēsture

Kredītvēsture ir iepriekšējo parādsaistību kopums, kas Latvijā galvenokārt tiek ierakstīts Kredītu reģistrā, kuru apkalpo Latvijas Banka. Pastāv arī citas datubāzes, piemēram, Creditreform parādnieku/nemaksātāju datubāze. Kredītvēsturi pārbauda gan bankas, gan ātro kredītu devēji, izsniedzot aizdevumus. Tas tiek darīts, jo, cilvēkam esot godprātīgam parādu maksātājam, bankas un nebanku kredītdevēji uzskata viņu par drošāku aizdevēju.

Kredītu reģistrs

Ātrais kredīts

Galvenā parādsaistību datubāze Latvijā ir Latvijas Banka, kas uzglabā Kredītu reģistra informāciju. Lai aizdevējs varētu nosūtīt reģistram informāciju par kredītdevēja saistībām, aizdevumam jābūt nesamaksātam vismaz 60 dienas, bet tā summai jāsasniedz 150 eiro. Kredītu reģistrā dati par parādu glabājas 15 gadus, ja tas nav apmaksāts, bet 5 gadus, ja tas tiek apmaksāts. Jebkurš Latvijas iedzīvotājs var saņemt datus par savām saistībām, kas ierakstītas Kredītu reģistrā, izmantojot Latvijas Bankas mājaslapu. Kredītņēmēja maksātspējas vērtēšanas ietvaros šī datubāze tiek plaši izmantota. Lai saņemtu informāciju par aizņēmēja kredītvēsturi, aizdevējiem jāmaksā par katru pieprasījumu.

Privātās datubāzes

Kredītvēsture glabājas arī privātajās datubāzēs. Starp lielākajām “parādnieku datubāzēm” jāmin Creditinfo Latvija, kā arī Creditreform. Pirmo izmanto, piemēram, ātro kredītu devēji, lai apmainītos ar informāciju par tekošajām parādsaistībām, bet Creditreform ir populārāks tirgotāju, piemēram, līzinga devēju, kā arī pakalpojumu sniedzēju (piem., interneta provaideru) vidū. Šajās datubāzēs informācija par parādsaistībām glabājas atkarībā no pašas firmas vēlmēm, piemēram, Creditreform uztur informāciju par parādniekiem desmit gadus ilgā laikaposmā. Privātās datubāzes tiek izmantotas, piemēram, lai būtu iespējams apmainīties par aktīviem parādiem, jo Kredītu reģistrā netiek iekļautas visas aktīvās parādsaistības.

Kā uzlabot savu kredītvēsturi?

Nomaksājot visus parādus, protams. Bankas rūpīgāk izvērtē kredītņēmēja saistību vēsturi, tādēļ var rasties grūtības saņemt, piemēram, hipotekāro kredītu, ja kredītvēsturē redzams apmaksāts kredīts, kuru atdot sākotnēji bijušas grūtības. Arī, piemēram, neapmaksāti telefona rēķini var krietni pabojāt kredītvēsturi. Kredītu noteikti neizsniedz gadījumos, kad ir aktīvas pārkāptas kredītsaistības, taču gadījumos, kad kredīts ir jau atdots, aizdevējs var izšķirties par kredīta piešķiršanu. Kredītvēsturi sabojāt ir viegli, atjaunot – grūti, jo “tīra” jūsu kredītvēsture kļūst tikai tad, kad par parādsaistībām vairs nav pieejami dati.

Sekas kredītu neatmaksāšanai
  • Parādnieku iekļauj Latvijas Bankas un privāto parādu piedziņas kompāniju reģistros;
  • Pret parādnieku un, ja tāds ir, arī viņa galvotāju tiek uzsākts parādu piedziņas process;
  • Ja parādu neapmaksā, parādu piedzinējs var vērsties tiesā;
  • Tiesu izpildītājs var piedzīt parāda summu, apķīlāt īpašumus un bloķēt kontus Latvijas bankās, līdz parādnieks izpilda savas saistības.

Rosinām aizņemties atbildīgi, lai par savu kredītvēsturi varētu tikai priecāties. Parādsaistības uzņemoties, jāpatur prātā, ka var ne tikai tikt sabojāta kredītvēsture, bet var piepildīties arī citas no minētajām sekām parādsaistību neizpildei.

Komentāri (1)

evija

January 6th, 2015 at 7:16 am    


tapataas!

Pievieno komentāru

Vārds *

E-pasts *