Latvijas nauda

Latvijas naudas vēsture ir bijusi visai raiba, taču tagad jau kopš 2014. gada janvāra oficiālā valūta Latvijā ir eiro (EUR). Tā kā eiro izmato gan eirozonā gan arī citās pasaules valstīs, tā ir viena no ietekmīgākajām pasaules valūtām. Lai gan kopš neatkarības atjaunošanas sākuma posma līdz pat 2014. gadam Latvijas oficiālā valūta bija lats, vairāku banku izsniegtie aizdevumi, kā arī dažādi darījumi tika veikti arī eiro valūtā, kas jau pirms tās ieviešanas iedzīvotājiem ļāva ar to iepazīties.

Tāpat, kā tika izlaistas viena lata jubilejas monētas, kuras Latvijas iedzīvotāji mīlēja kolekcionēt un liela daļa turpina to darīt vēl joprojām, arī eiro valūtā ik gadu tiek izlaistas 2 eiro jubilejas monētas. Katrai no eirozonas dalībvalstīm ir tiesības izlaist divas 2 eiro piemiņas monētas ar simboliku, kas veltītas kādam valsts, Eiropas vai pasaules notikumam. Jubilejas monētas, tāpat kā citas 2 eiro monētas ir derīgas maksājumu veikšanai visā eirozonā. Līdz šim brīdim Latvija ir laidusi klajā divas jubilejas monētas. Viena no tām veltīta Latvijai kā Eiropas kultūras galvaspilsētai, otra, Latvijas prezidentūrai Eiropas Savienībā.

Latvijas eiro monētas var atpazīt pēc monētas aizmugurē (reversā) izvietotiem attēliem ar Latvijas valstij nozīmīgu simboliku, kā arī sānu malā rakstīta teksta latviešu valodā. Eiro banknotes visās valstīs ir ar vienādas, un to dizains neatšķiras.

Latvijas izdotās 1 un 2 eiro monētu aizmugurē attēlots tautu meitas portrets, kas bijis attēlota arī uz pirmās brīvvalsts laikā izdotās 5 latu monētas, turklāt divu eiro monētas sānus rotā arī uzrakts „Dievs svētī Latviju”.

Latvijā tāpat kā visā pārējās eiro zonas valstīs lieto arī citu valstu izstrādātas eiro monētas, kuras cilvēku maciņos gulstas viena otrai blakus. Dažādie eiro monētu dizaini, ļauj citām eirozonas valstīm labāk iepazīt vienai otru un vairāk uzzināt par to vēsturi un tajā svarīgākajiem simboliem un notikumiem. Tāpat eirozonas iedzīvotajiem bieži nākas turēt rokās monētas, kas ceļojušas no tādām Eiropas valstīm, kuras tie vēl nav paspējuši apciemot.

Lai gan daļa Latvijas iedzīvotāju pret valūtas maiņu un jauno valūta izturējās un turpina izturēties skeptiski, lielākā daļa jau ir pieradusi un adaptējusies jaunajiem apstākļiem. Latvijas vēsture bijusi tikpat raiba, kā tajā lietotās naudaszīmes, jo piedzīvojot vairākas okupācijas, piedzīvotas arī vairākas valūtu maiņas un dažādu ārzemju valūtu nokļūšana Latvijas iedzīvotāju maciņos, kas, iespējams, sekmēja arī iedzīvotāju sākotnēji skeptisko attieksmi pret Latvijas lata maiņu uz Eiropas Savienības eiro.

Ar Latvijas naudas vēsturi atraktīvā un mūsdienīgā veidā var iepazīties Latvijas Bankas apmeklētāju centrā „Naudas pasaule”. Jāņem gan vēra, ka pirms tam, apmeklējumam noteikti ir jāreģistrējas.

Komentāri

Nav komentāri

Pievieno komentāru

Vārds *

E-pasts *