Nebanku kreditētāji

Nebanku kreditēšana kā alternatīvs finanšu pakalpojums Latvijā sāka strauji attīstīties laikā, kad valsti skāra finanšu un ekonomiskā krīze, kuras rezultātā liela daļa iedzīvotāju zaudēja darbu. Bezdarbs pavisam neilgā laikā noveda pie tā, ka cilvēkiem radās problēmas ar tekošo rēķinu samaksāšanu, tāpēc bija jāmeklē ārēja finansiāla palīdzība. Tieši tad ļoti strauji pieauga alternatīvo finanšu pakalpojumu (ātrie kredīti) sniedzēju skaits. Nebanku kreditētāji gadu gaitā ir saņēmuši lielu devu kritikas, tomēr tas nav liedzis tiem turpināt augt un attīstīties, un kļūt par veiksmīgiem uzņēmumiem. Tālāk apskatīsim, kas tad īsti ir nebanku kreditētāji un kā to sniegtie finanšu pakalpojumi atšķiras no tradicionālajiem banku aizdevumiem.

Kas ir nebanku kreditētāji?

SMS nebanku kredīti

Nebanku kreditētāji faktiski ir ārpus banku sektora esoši uzņēmumi, kas patērētājiem piedāvā dažādu veidu finanšu pakalpojumus. Lai šādi uzņēmumi varētu darboties, tiem ir jāsaņem speciāla atļauja jeb licence no Patērētāju tiesību aizsardzības centra. Bez šādas licences patērētājiem kredīti nevar tikt izsniegti.

Patērētāju tiesību aizsardzības centra mājaslapā ir izveidots saraksts ar visiem kreditoriem, kuriem ir piešķirta šāda licence, tādēļ ikviens interesents var pārbaudīt, vai izvēlētais aizdevējs ir tiesīgs piešķirt aizdevumu. Šī informācija var būt ļoti noderīga, lai pārliecinātos par aizdevēja godīgumu un samazinātu ar kredīta ņemšanu saistītos riskus.

Kādus pakalpojumus sniedz nebanku kreditētāji?

Nebanku sektora aizdevēju piedāvāto alternatīvo finanšu pakalpojumu klāsts ir gana liels, gadu gaitā tas turpina paplašināties. Saskaņā ar Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas informāciju, aizdevumu veidi, ko piedāvā nebanku kreditētāji, ir:

  • Distances kredīti jeb īstermiņa aizdevumi, kurus piešķir izmantojot interneta vai telekomunikāciju saziņas līdzekļus. Pie šiem aizdevumiem var pieskaitīt 2 populārākos īstermiņa aizdevumu veidus – ātro kredītu un kredītlīniju;
  • Hipotekārie nebanku kredīti – līdzīgi kā banku piedāvātie hipotekārie kredīti, arī šie ir paredzēti mājokļa iegādei, remontam, uzlabošanai un tamlīdzīgi;
  • Kredīts pret kustamas lietas ķīlu – patēriņa kredīts, kas tiek piešķirts apmaiņā pret kādu kustamu lietu un kura summa ir atkarīga no ieķīlātās lietas vērtības;
  • Auto līzings – alternatīva kredītam bankā, tikai ar ievērojami augstākām procentu likmēm.

Tradicionālais kredīts bankā vai kāds no alternatīvajiem finanšu pakalpojumu veidiem?

Ja ir jāizvēlas, kādu kredītu, pie kura kreditora ņemt, būtiski izvērtēt visus iespējamos aspektus – kredīts bankā būs saistīts ar ilgāku un sarežģītāku pieteikšanās procesu, kura laikā būs nepieciešams uzrādīt dažādus ienākumus apstiprinošus dokumentus, kā arī tiks izvērtēta kredītņēmēja finansiālā situācija un kredītvēsture. Nebanku kreditētāji saviem patērētājiem piedāvā saņemt aizdevumu salīdzinoši ātrākā un ērtākā veidā, tomēr šie pakalpojumi gandrīz vienmēr ir saistīti ar lielākām izmaksām, jo procentu likmes šādiem īstermiņa aizdevumiem ir ievērojami lielākas nekā tradicionālajiem banku kredītiem.

Aizņemieties gudri, izvērtējot kredīta nepieciešamību, kā arī savas iespējas atmaksāt!

Komentāri

Nav komentāri

Pievieno komentāru

Vārds *

E-pasts *