Privātie aizdevēji Latvijā

Kad dzirdam vārdu “privātais aizdevējs”, mēs varbūt aizdomājamies par privātpersonām, nevis par aizdevējiem, kas aizdod “privāti”. Turklāt, rodas jautājums – vai privātpersonas vispār drīkst aizdot naudu uz procentiem? Īsā atbilde ir: “drīkst!” Taču lielākoties ar privātajiem aizdevējiem parasti domā nebanku kredītdevējus – lombardus un ātro kredītu sniedzējus. Šis raksts būs par pēdējiem.

Privātie aizdevēji Latvijā

Privātie aizdevēji Latvijā

Ātro kredītu uzņēmumi Latvijā pastāv jau kopš 2007. gada sākuma. Pašlaik Latvijā ir vairāk, nekā 20 ātro kredītu devēju. 14 no tiem ir Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas (LNKA) biedri, kas acīmredzot ir jaunais LAKDA – Latvijas ātro kredītu devēju asociācijas – zīmols. LNKA pārstāvētajiem zīmoliem pieder vairāk nekā 80% tirgus daļas. Eksistē arī šarmanta asociācija – aizdeveji.lv – ar diviem biedriem. Tai laikam pieder pirmās pretenzijas uz asociācijas statusu ātro kredītu devēju nozarē.

Nozares vēsture īsumā ir šāda:

  • 2007. gads: parādās ātrais kredīts jeb sarunvalodā – “SMS kredīts”. Pirmā pakalpojumu sāk sniegt somu firma Ferratum.
  • 2008-2009. gads: nozarē ienāk pašlaik lielākie kredītdevēji, piemēram, 4Finance pārvaldītais SMSCredit.lv un Vivus.lv, Credit24 un citi.
  • 2011. gads: valdība nosaka, ka, lai turpinātu darbu, ātro kredītu devējiem jāpērk licence 50000 latu vērtībā. Tas būtiski pamazina kredītdevēju skaitu.
  • 2013. gads: paredzētas vairākas reformas kredītdevējiem – procentu likmju griestu noteikšana; kredītņēmēji iegūst kontroli pār to, vai drīkst ņemt ātro kredītu; uzņēmumiem noteikts stingrāk uzraudzīt klientu maksātspēju; u.t.t.
  • 2013. gads: sabiedrības iniciatīva sasniedz kulmināciju Latvijas Televīzijas, Latvijas Radio un Re:Baltica kopprojektā “SMS SOS”, kas cīnās par nozares tālāku iegrožošanu.

Privātie aizdevēji īsumā

Pašlaik lielākie tirgus spēlētāji ir 4Finance grupas kredītdevēji SMSCredit.lv, Vivus.lv, kā arī citi: ViaSMS un Ferratum. 2011. gadā tika izsniegti 1,5 miljoni ātro kredītu, kas nozīmē, ka pašlaik ātro kredītu industrija ir viena no lielākajām Latvijā.

Nozares vēsture nozīmē, ka netika apskatīta ne sabiedrības attieksme pret privātajiem aizdevējiem – un to lieki nedomājot var nosaukt par negatīvu, – ne tas, kādas funkcijas, iespējams, pilda ātrie kredīti. Pašlaik valdošā krasi negatīvā nostāja pret kredītdevēju darbību, lai gan tai, protams, ir pamats, tomēr ar savu kritiku aizmirst, ka ātrais kredīts vismaz noteiktai iedzīvotāju daļai funkcionē kā atbalsts problēmsituācijās.

Komentāri

Nav komentāri

Pievieno komentāru

Vārds *

E-pasts *