Vai pastāv kredītu pārmantošana?

Lai gan katrs gadījums ir atšķirīgs, visbiežāk kredītus pārmanto, jo, saņemot mantojumu, tiek mantota ne tikai iedzīve, bet arī saistības. Piemēram, ja Ivaram ir hipotekārais kredīts, un viņa dēls Saulvedis pieņem mantojumu likumiskā kārtībā, tad Saulvedim nākas uzņemties arī Ivara kredītsaistības. Kredītus visbiežāk nepārmanto, tas ir, tie dzēšas, gadījumā ja kredītņēmējam ir dzīvības apdrošināšana, kredīta apdrošināšana; izplatīta prakse ir arī kredītu dzēšana gadījumos, kad notiek kāds valsts mēroga nelaimes gadījums. Piemēram, lielai daļai Zolitūdes traģēdijā cietušo tuviniekiem kredīts tika nomaksāts (to dara banka).

Kādas saistības iespējams pārmantot?

Lai gan visbiežāk šādos gadījumos domā par hipotekāro kredītu, iespējams pārmantot faktiski visa veida saistības – kredītu saistības, galvojuma saistības, līgumi, preču apmaksa, kredītkaršu līgumi. Tāpat var tikt mantotas arī tiesiskas saistības – ja aizgājējs dzīves laikā izdarījis kādam vai kaut kam ko sliktu, un to iespējams pierādīt, mantiniekam var nākties segt materiālos izdevumus. Šī iemesla dēļ mantojums var būt diezgan riskants pasākums, gadījumā ja par aizgājušā tuvinieka dzīvi daudz kas nav bijis zināms.

Kādā mērā mantinieks ir atbildīgs par saistībām?

Ja mantojums tiek pieņemts pilnā apmērā, var nākties par iespējamām parādsaistībām atbildēt ar visu mantu, ieskaitot personīgo. Tādēļ, ja ir šaubas par mantojuma atstājēja parādsaistību daudzumu, tad jāizmanto mantojuma inventāra iespēja. Inventārs faktiski ir saistību un mantas uzskaite; tā veikšanas izdevumi tiek segti par mantojuma atstājēja līdzekļiem, un, izmantojot inventāra iespēju, mantinieks atbild par aizgājēja kredītsaistībām tikai ar mantojuma vērtību, turklāt inventāra sastādīšanas laikā kreditori nedrīkst pret mantojumu vērst nekādas prasības.

Invenvārs ir veids, kā iespējams iepazīties ar mantojumu, neriskējot iekulties parādos, taču, protams, tad būs jāmaksā par notāra, iespējams, arī vērtētāju pakalpojumiem (t.i., to izmaksas tiks atvilktas no mantojuma). Lēmums par mantojuma inventāra sastādīšanu jāpieņem 2 mēnešu laikā pēc mantojuma atklāšanas. Protams, atsakoties no mantojuma, jūs atsakāties arī no visām iespējamām parādsaistībām, ja vien līguma kārtībā nemantojat kādu mantojuma daļu bez iespējas no tās atsacīties.

Komentāri

Nav komentāri

Pievieno komentāru

Vārds *

E-pasts *